MHX-101.6A
Please check for an introduction video of the structure and features of MHX.
Adhesive holes for mirror adhesion and pin holes for anti-rotation and positioning are equipped.
More Information
Name 101.6-mm mirror mount, stainless steel, high-stability, front-loading, 2 hex adjusters
Weight 1.1300kgs
  • A special lock (MHK-L-M6) for holding the adjusted angle is also available.
  • Optic Loading Side Front Loading
    Angle Range ±2°
    Material Stainless Steel
    Number of Control Axes 2 Axes
    Optic Diameter φ101.6mm
    Mount Material Stainless Steel
    Compatible Optics Diameter 101.6mm (4 in.)
    Compatible Optics Thickness 10 - 20mm
    Mirror Loading Front
    Mirror Clamping Mechanism Set Screw with Torsion Barrier, 2-mm (5/64-in.) Hex Key
    Number of Adjustment Axes 2 points
    Angular Travel Range +/-2 Deg
    Linear Travel Range N/A
    Adjuster Thread M6 x 0.250mm (~100 TPI)
    Standardized Adjustment Sensitivity (based on 1 deg. knob rotation) 13 μrad
    Typical Adjustment Sensitivity 2 +/-1 urad
    Dowel Pin Keys 2mm Slot and Hole