C30-SMH-30
It is a holder for incorporating optical elements such as lenses and filters into the cage system.
There are three types of cage system available. Two types uses dedicated rod of dia. 6mm. One of them is P30 mm corner arrangement (C30 series) and another one is P60 mm corner arrangement (C60 series).
In addition, the one uses a dedicated rod of dia. 4mm is available for P16 mm corner arrangement to miniaturize.
More Information
Name Cage Slot in Fixed Optic Mount (Standard)
Weight 0.0230kgs
Guide
  • For consultation of optical system using cage system please contact Sales.
Attention
Primary material Aluminum
Guide Rod Diameter (Spaceing between rod) φ6mm (30x30mm)
Compatible Optics Diameter φ30mm
Compatible Optics Thickness 3 - 8mm
Clear Aperture φ27mm
Optics fixing method Clamp the optics in between the retaining ring and the inner rim located at 1mm from end.