C32-CMP-H32
There are three types of cage systems, including the original size of □32mm corner arrangement (C32 series) which uses 6mm diameter rods, □30mm corner arrangement (C30 series) and □60mm corner arrangement (C60 series). Furthermore, there are fourth type of cage system, which is the □16mm corner layout (C16 series) which uses a dedicated 4mm diameter rod that allows for further miniaturization.
More Information
Name Cage Fixed C-Mount Adapter
Weight 0.0190kgs
▶ For consultation of optical system using cage system please contact Sales.
Guide Rod Diameter (Spaceing between rod) φ6mm (32x32mm)
Compatible Adapters Diameter φ30mm
Adjustment Range ±1mm