LCBS-30C07-40
◦Large selection of diameter and focal length is available on our website and in our catalog.
More Information
Name Concave Mirror Substrate 30mm Diameter 20mm Focal Length
Weight 0.0130kgs
Standard Coatings Available Yes
Guide
  • WEB Reference Catalog Code/W3142
Remark -
Attention
Diameter φD 30mm
Focal length 20mm
Material BK7
Surface accuracy Front (convex) surface λ/4 , Rear (flat) surface λ/4
Curvature radius tolerance ±1%
Coating Uncoated
Clear aperture 90% of the diameter
Diameter φD φ30mm
Edge thickness te 7mm
Center thickness tc 4.1mm
Radius of curvature r 40mm
Focal length f 20mm