LCBS-25C05-2500
◦Large selection of diameter and focal length is available on our website and in our catalog.
More Information
Name Concave Mirror Substrate 25mm Diameter 1250mm Focal Length
Weight 0.0070kgs
Standard Coatings Available Yes
Guide
  • WEB Reference Catalog Code/W3142
Remark -
Attention
Diameter φD 25mm
Focal length 1250mm
Material BK7
Surface accuracy Front (convex) surface λ/4 , Rear (flat) surface λ/4
Curvature radius tolerance ±1%
Coating Uncoated
Clear aperture 90% of the diameter
Diameter φD φ25mm
Edge thickness te 5mm
Center thickness tc 5mm
Radius of curvature r 2500mm
Focal length f 1250mm