LCBS-20C05-5000
◦Large selection of diameter and focal length is available on our website and in our catalog.
More Information
Name Concave Mirror Substrate 20mm Diameter 2500mm Focal Length
Weight 0.0050kgs
Standard Coatings Available No
Guide
  • WEB Reference Catalog Code/W3142
Remark -
Attention
Diameter φD 20mm
Focal length 2500mm
Material BK7
Surface accuracy Front (convex) surface λ/4 , Rear (flat) surface λ/4
Curvature radius tolerance ±1%
Coating Uncoated
Clear aperture 90% of the diameter
Diameter φD φ20mm
Edge thickness te 5mm
Center thickness tc 5mm
Radius of curvature r 5000mm
Focal length f 2500mm