TCBS-20C08-25
◦Contact our Sales Division for your choice of coating specifications.
More Information
Name Concave Mirror Substrate 20mm Diameter 12.5mm Focal Length
Weight 0.0070kgs
Standard Coatings Available No
Guide
  • For high power lasers use concave substrates (LCBS) suitable for Laser resonator applications.
  • WEB Reference Catalog Code/W3143
Remark -
Attention
  • WEB Reference Catalog Code/W3050
Diameter φD 20mm
Focal length 12.5mm
Material BK7
Spherical surface accuracy λ/2
Curvature radius tolerance ±2%
Coating Uncoated
Clear aperture 85% of the diameter
Surface Quality <br> (Scratch-Dig) 20-10
Diameter φD φ20mm
Edge thickness te 8mm
Center thickness tc 5.9mm
Radius of curvature r 25mm
Focal length f 12.5mm