LCBS-10C05-10000
◦Large selection of diameter and focal length is available on our website and in our catalog.
More Information
Name Concave Mirror Substrate 10mm Diameter 5000mm Focal Length
Weight 0.0050kgs
Standard Coatings Available No
Guide
  • WEB Reference Catalog Code/W3142
Remark -
Attention
Diameter φD 10mm
Focal length 5000mm
Material BK7
Surface accuracy Front (convex) surface λ/4 , Rear (flat) surface λ/4
Curvature radius tolerance ±1%
Coating Uncoated
Clear aperture 90% of the diameter
Diameter φD φ10mm
Edge thickness te 5mm
Center thickness tc 5mm
Radius of curvature r 10000mm
Focal length f 5000mm