PSMH-50C05-10-248/266
More Information
Name Laser Line Plate Half Mirror 50mm Diameter 248-266nm
Weight 0.0220kgs
Standard Coatings Available No
Guide
  • WEB Reference Catalog Code/W3802
  • We also have ultra-wideband, broadband and cube types.
Remark -
Attention
  • Transmission curves are based on actual measurements and may vary with manufacturing lots.
  • Surface flatness is the reflected wavefront distortion of the surface prior to coating.
  • Be sure to wear laser safety goggles when checking optical path and adjusting optical axis.
Design wavelength 248 - 266nm
Diameter φD 50mm
Image Label Laser Line Plate Half Mirror 50mm Diameter 248-266nm
Material Synthetic fused silica
Reflectance : Transmittance T=50±3%
Surface flatness λ/10( PSMH-157 is Polished)
Coating Front surface ; Dielectric multilayer coating
Rear surfaces ; Multilayer antireflection coating
Incident angle 45°
Divergence ratio <br> (reflectance : transmittance) 1 : 1
Surface Quality <br> (Scratch-Dig) 10-5 (PSMH-157 ; 40-20)
Wavelength range 248-266nm
Diameter φD φ50mm
Thickness t 5mm
Parallelism<br>Wedge angle W <5″
Reflectance R<br>Transmittance T T=50±3%
Laser Damage Threshold<sup>*</sup> 2J/cm2
Availability From stock
*Laser Pulse width ; 10ns , Repetition frequency ; 20Hz