C32-SM3H-30
It is a holder for incorporating optical elements such as lenses and filters into the cage system.
There are three types of cage systems, including the original size of □32mm corner arrangement (C32 series) which uses 6mm diameter rods, □30mm corner arrangement (C30 series) and □60mm corner arrangement (C60 series). Furthermore, there are fourth type of cage system, which is the □16mm corner layout (C16 series) which uses a dedicated 4mm diameter rod that allows for further miniaturization.
More Information
Name Cage Side-in type Optics Mount (3 point support)
Weight 0.0250kgs
▶ For consultation of optical system using cage system please contact Sales.
Primary material Aluminum
Guide Rod Diameter (Spaceing between rod) φ6mm (32x32mm)
Compatible Optics Diameter φ30mm
Compatible Optics Thickness 3 - 10mm
Clear Aperture φ27mm