MHX-101.6A-PDM
CE
Please check for an introduction video of the structure and features of MHX.
More Information
Name 101.6-mm mirror mount, stainless steel high stability, front loading, 2 piezomotor actuators
Weight 1.2000kgs
Optic Loading Side Front Loading
Angle Range ±2°
Material Stainless Steel
Number of Control Axes 2 Axes
Optic Diameter φ101.6mm
Mount Material Stainless Steel
Compatible Optics Diameter 101.6mm (4 in.)
Compatible Optics Thickness 10 - 20mm
Mirror Loading Front
Mirror Clamping Mechanism Set Screw with Torsion Barrier, 2-mm (5/64-in.) Hex Key
Number of Adjustment Axes 2 points
Angular Travel Range +/-2 Deg
Linear Travel Range N/A
Adjuster Thread M6 x 0.250mm
Standardized Adjustment Sensitivity (based on MIM of piezomotor actuator) 0.2 urad
Dowel Pin Keys 2mm Slot and Hole